Все о бескаркасных арочных ангарах

Все про безкаркасні арочні ангари

Безкаркасні арочні ангари – сучасна технологія будівництва, яка дозволяє швидко і дешево побудувати сховище для зерна і овочів, кормів або добрив, звести гараж для агротехніки або цех для переробки сільгосппродукції

Експерти українського аграрного ринку вважають, що в найближчі роки відбудеться сплеск попиту на зерносховища з боку малих та середніх господарств. «Більшість компаній із земельним банком понад 5 тис. га мають свої елеватори. Сегмент великих елеваторів для великих підприємств насичений. Тому зараз найбільш активно розвивається сегмент малих та середніх зерносховищ», – зазначив Андрій Купченко, аналітик зернових ринків ІА «АПК-Інформ» (тут). А саме безкаркасні технології відмінно підходять для будівництва підлогових зерноскладів (див. «Виробники безкаркасних ангарів»).

Однак багато аграрії чули про те, що безкаркасні споруди ненадійні і можуть зруйнуватися від сильного вітру і надмірних снігових навантажень. У цій статті зібрана інформація, яка допоможе майбутньому власнику безкаркасної споруди зробити усвідомлений вибір, який в подальшому дозволить уникнути неприємностей та збитків. Ви дізнаєтеся про типи арочних ангарів і етапи будівництва, а проектувальники і будівельники розкажуть про «підводні камені» безкаркасного будівництва. Також ми проаналізуємо судову справу про обвалення в Білгородській області безкаркасного ангара для зберігання готової продукції, будівництво і експлуатація якого стала яскравим прикладом непрофесіоналізму, жадібності і безладдя!

Зміст

1. Загальні відомості
2. Переваги безкаркасних ангарів
3. Ціни на арочні ангари і зерносховища
4. Недоліки безкаркасних ангарів

5. Виробники безкаркасних арочних ангарів і підлогових зерносховищ

6. Проектування
7. Фундамент
8. Вибір сталі для арки
9. Товщина сталевого листа
10. Товщина оцинкованого покриття

11. Обладнання для профілювання
12. Монтаж
13. Теплоізоляції
14. Здача об’єкта
15. Особливості експлуатації

Загальні відомості про безкаркасні арочні ангари

Безкаркасні арочні ангари – вид швидкомонтованих будівель, які являють собою єдину самонесучу конструкцію арочної форми з рулонної оцинкованої або фарбованої сталі товщиною 0,8-1,5 мм (см. «Обзор рынка быстровозводимых зданий»).

  • Ширина арки може складати від 3 до 30 м,
  • висота ангара залежить від прольоту арки,
  • довжина будівлі може бути будь-якою.

Арка безкаркасного ангара

Існують 3 базові форми арок безкаркасних ангарів. Проектувальнику можна видозмінювати форми залежно від конкретних потреб агропідприємства (див. «Проектирование овощехранилищ»).

3 форми арок безкаркасних ангарів

У сільському господарстві використовується кілька конструктивних рішень:

  1. Зазвичай арки встановлюються на стрічковий або плитний фундамент.
  2. Також металоконструкції можуть бути встановлені на підставу, яким можуть служити як стіни існуючої будівлі, бетонні блоки або стовпчастий фундамент будь-якої висоти.

Конструктивні рішення арочних ангарів

Наприклад, якщо конструкція ангара розроблена з урахуванням навантаження зернових культур на стіни висотою 2,5 м, то арочний ангар розміром 15х30 м (450 кв. м) може вмістити 1 тис. т пшениці.

Безкаркасний ангар площею 1 тис. кв. м вміщує:

  • 3 тис. т картоплі
  • 2 тис. т пшениці
  • 1,2 тис. т соняшнику
  • також може бути розміщений свинарник на 500 голів

Арочна форма приміщень дозволяє дуже ефективно використовувати простору при зберіганні сипучих матеріалів. Проте майбутні власники повинні обов’язково знати, що насипати зерно на сталеві частини конструкції ні в якому разі не можна!

Арочна форма зерносховищ

Сфера застосування безкаркасних ангарів у сільському господарстві:

  • Зерносховища
  • Овочесховища
  • Склади продуктів і кормів
  • Тваринницькі приміщення
  • Виробничі корпуси
  • Навіси
  • Ангари для спецтехніки
  • Ремонтні майстерні
  • Тимчасове житло, побутовки, столові
  • Споруди механізації виробничих процесів
  • Адміністративні корпуси

Безкаркасні ангари виготовляються безпосередньо на будівельному майданчику, за допомогою спеціальних мобільних комплексів. Такі комплекси виробляють профілювання і гофрування рулонної сталі з одночасним наданням необхідного радіуса (см «Украинский рынок тонколистовой стали с покрытием»). Згодом арочний елемент об’єднують в блоки з’єднують в проектному положенні фальцегибочной (забортовочной) машинкою. Групи арок піднімаються краном і встановлюються на заздалегідь підготовлений фундамент в робоче положення і закріплюються точкової зварюванням до закладних деталей фундаменту. Абсолютна водонепроникність і герметичність фальцевих з’єднань є перевагою в порівнянні з традиційними способами будівництва і дозволяють істотно знизити експлуатаційні витрати.

Справа № А08-7248/2013 Арбітражного суду Бєлгородської області

ООО «Фактор» (замовник) та ООО «МетТрейд» (підрядник) уклали договір підряду № 05/05-11 від 05.05.2011, за умовами якого замовник доручив, а підрядник прийняв на себе зобов’язання відповідно до затвердженої із замовником технічною документацією виконати роботи з будівництва об’єкта: «Будівництво ангара для зберігання готової продукції з оцинкованої сталі, розмір 21х78 метрів».

 

Переваги безкаркасних арочних ангарів

Безкаркасні технологія дозволяє в рекордні терміни будувати ангари. Звести арку для зерносклада площею 1 тис. кв. м можна за 10-15 днів. Керівник Інженерного центру «Українського центру сталевого будівництва» (УЦСС) Артем Білик зауважив: дана технологія дозволяє немислимо швидкі терміни споруджувати не тільки арочні споруди, але і тимчасові кільцеві зерносховища: буквально за 3-4 дні можна звести сховища для 2-3 тис. т зерна, що успішно застосовується фермерами в США та інших країнах.

Кільцеві зерносховища

Також серед переваг арочного будівництва можна назвати:

  • Поєднання несучих та огороджувальних конструкцій
  • Проліт до 30 м і відсутність внутрішніх колон або ферм, що дозволяє повноцінно використовувати всю внутрішню площу приміщення
  • Виробництво безпосередньо на будмайданчику, що мінімізує транспортні витрати
  • Єдиний компактний тип вихідного матеріалу – рулон тонколистової сталі
  • Можливість швидкого та ефективного утеплення напиленням до 70 мм пінополіуретану
  • Герметичність фальцевих з’єднань і мінімальні експлуатаційні витрати
  • Різна форма, адаптивність за призначенням, можливість врізання вікон і воріт

У сільському господарстві безкаркасні ангари з успіхом використовуються в якості підлогових зерносховищ, які мають ряд переваг перед силосними елеваторами. По-перше, підлоговий склад можна використовувати як для зберігання зерна, так і для інших цілей, а силос — тільки для зберігання зерна. До того ж кукурудза, соя та інші культури краще зберігаються в підлоговому складі, в ньому менше висота падіння зерна при завантаженні, що запобігає його травмування. По-друге, в силосах більше конденсату, так як це метал. У підлогових складах зіткнення з металом не відбувається. При цьому часто використовуються внутрішні підпірні конструкції, які поділяють взаємодія зерна з огороджувальної конструкцією.

Термін виконання робіт становив 60 календарних днів. Була перераховано попередню оплату в розмірі 70 % підсумкової кошторисної вартості, що дорівнює 2,89 млн руб.

25.08.2011 підрядник здав, а замовник прийняв виконані роботи на загальну суму 4,28 млн руб. Акти ф.КС-2 і Довідки ф.КС — 3 підписані сторонами без зауважень і доповнень за якістю виконаних робіт та їх вартості.

 

Ціни на безкаркасні арочні ангари і зерносховища

Але все ж головна перевага арочних споруд – ціна безкаркасних ангарів. Зазвичай компанії заявляють, що вартість зведення арочних ангарів приблизно в 2-2,5 рази менше, ніж каркасних споруд (див. «Все о легких стальных тонкостенных конструкциях (ЛСТК)»).

Економія будівництва арочних ангарів досягається за рахунок:

  • відсутність каркаса, що знижує металоємність проекту;
  • використання полегшених (більш дешевих) фундаментів, які, до того ж, замовник може звести власними силами;
  • мінімальних логістичних витрат.

Однак вартість будівництва у різних компаній, що працюють на ринку безкаркасного будівництва, може відрізнятися у 5 разів. Промоніторивши інтернет на початку літа 2017 р. я виявив, що мінімальна ціна будівництва арочних ангарів становила 400 грн./кв. м. Правда тут варто зауважити, що компанії не вказують, що входить в цю ціну – тільки арка без фундаменту і воріт, який метал використовується і т. д. Більш менш виразне пропозицію за травень 2017 р. я знайшов на сайті компанії «Промислові системи», де будівництво безкаркасного зерносклада площею 1,08 тис. кв. м (60х18 м) обійдеться приблизно в 2,15 млн грн., або майже 2 тис. грн./кв. м.

Параметри і вартість будівництва безкаркасних зерносховищ

Параметри і вартість будівництва безкаркасних зерносховищДжерело: «Промислові системи»

Також підлогові зерносховища, побудовані по бескаркасній технології, виграють в ціні у силосних елеваторів. Наприклад, будівництво силосного елеватора обійдеться мінімум в 3 рази дорожче (якщо виходити з ціни за 1 т зберігання; див. «Арифметика строительства элеватора. Как построить дешевле?»), чим готовий підлоговий склад з механізацією, побудований за безкаркасних технології, з транспортерами і всім необхідним обладнанням.

 

Реклама

 

Немеханізований зерносклад підлогового типу, конструкцією якого не передбачено наявність транспортних механізмів, з галереєю без транспортерів в будь-якому виконанні буде коштувати в межах $13-14 на куб зберігання. За останніми оцінками, полумеханизированный зерносклад, в який додана верхня завантаження, верхні транспортери, вежі, освітлення – збільшує ціну зерносховища ще на $4-5 на куб зберігання. Якщо встановлювати ще й вивантаження – то ціна зерносховища підлогового збільшиться ще на $4-5 залежно від завдання. Фахівці відзначили, що ціна механізованого зерносховища без термометрії обійдеться приблизно в $25 за куб збереженої продукції. Максимум – це зерносклад з аерацією, з транспортом, з датчиками температури, вологості, всім, що тільки можна придумати, – вартість такого зерносховища складе близько $30 за куб збереженої продукції. Комплект металоконструкцій силосу без фундаменту і без монтажу обійдеться мінімум в $60 за куб збереженої продукції (див. «Элеваторы Украины»).

Ціна устаткування для механізації зерносховища

Цена оборудования для механизации зернохранилищаДжерело: «Промислові системи»

Руслан Дашкевич, комерційний директор ТОВ «Промислові системи», розповів журналу «Хранение и переработка зерна» (№9 за 2016 г.), що при будівництві з «нуля» вартість куб зберігання немеханизированного складу та механізованого складу — одна і та ж. Різниця в тому, що механізований склад одноразово вимагає більше інвестицій. Тобто квадратні метри, якщо вважати, будуть дорожче, а на куб зберігання ціна буде та ж. Сільгоспвиробник може для себе вибрати: йому побудувати 1000 кв. м механізованого складу або побудувати 2000 кв. м немеханизированного (див. «Внутреннее оборудование овощехранилищ»). Це будуть одні і ті ж гроші і одна і та ж місткість. Механізовані склади вміщають більше продукції на 1 кв. м. Немає сенсу робити механізацію при малому завантаженні на метр квадратний. «Безкаркасний ангар, побудований просто на фундаменті, на залізобетонній стіні, механізувати в майбутньому можна, але нерентабельно і дорого (див. «Модернизация элеваторов»)», — зауважив Руслан Дашкевич.

29.01.2013 сталося руйнування несучих конструкцій ангара.
В ході огляду обрушився ангара сторонами було встановлено наступне: «Сталося обвалення ангари близько 35 погонних метрів»04.02.2013 замовник ТОВ «Фактор» направив підряднику ООО «МетТрейд» претензію з пропозицією відновити своїми силами і за свій рахунок зруйнований ангар для зберігання готової продукції в строк до 04.03.201314.02.2013 товариство «МетТрейд» повідомило ТОВ «Фактор», що обвалення арочної конструкції ангара відбулося у зв’язку з перевищенням снігового покриву в гребені критичного порогу (розрахункові дані – 180 кг/м2) на західній стороні ангара, викликаного сильними снігопадами і вітром східних напрямків.Підрядник також роз’яснив, що роботи виконані ним якісно у відповідності зі СНиП і ТУ 5283-147-02494680-2004 і його провини в обваленні ангара немає.

 

Недоліки безкаркасних арочних ангарів

Суттєвою проблемою безкаркасного будівництва в Україні є досить туманна нормативно-технічна база. Лише 05.05.2016 р. в Мінагрополітиці був підписаний Указ про включення швидкомонтованих ангарів, розроблених у відповідності з ТУ У 45.6-32821424-001:2012 (розробник – ТОВ «Промислові системи»), до Державного реєстру технічних засобів для агропромислового комплексу України (тут). На жаль, в інтернеті не вдалося знайти опис цього ТУ (див. російське ТУ 5283-147-02494680-2004), а представники компанії «Промислові системи» пославшись на зайнятість не знайшли часу для відповідей на запитання, які були їм отруєні при підготовці цієї статті.

Как за последние 5 лет изменился общий профессиональный уровень проектировщиков зданий?

Результаты голосования

Загрузка ... Загрузка ...

Багато експерти нарікають на відсутність достовірних і перевірених прорахунків стійкості подібних споруд (див. «Еврокоды и новые стандарты в металлостроительстве»). Ігор Хорошилов, інженер-конструктор компанії «Старпласт», попереджає, що при класичному розрахунку безкаркасне споруда повинна зруйнуватися в перший же рік експлуатації. Але коштують ж! Причина в тому, що з-за гофрування профілю закони редукування перерізу змінюються, стійкість перерізу до навантаження підвищується і класичний розрахунок не застосуємо. Я чув, що були спроби це вважати «з нуля», але результати все одно виходили негативні – будівля за таких товщинах арки повинно було зруйнуватися, якщо взяти до уваги загальноприйняті для нашої кліматичної зони снігові навантаження. Але ось стоять. Руйнуються тільки тоді, коли порушення стають кричущими: товщина менше 1,2 мм, ширина прольоту більше 24 м, довжина будівлі понад 70 м. «А всі 18-ти метрові, з товщиною стали в 1,35-1,5 мм стоять нормально», – додав Ігор Хорошилов (див. «Проектування безкаркасних арочних ангарів»).

Володимир Адріанов, заступник генерального директора з науково-технічної політики ТОВ «Укринсталькон їм.В.М.Шимановського», зауважив, що безкаркасні арочні конструкції відносяться до нестійким і вимагають особливої уваги для забезпечення їх безпеки, надійності і, бажано, довговічності. Тому замовник повинен:

  • залучати фірму (підприємство) постачальника конструкцій з достатнім досвідом роботи і, бажано, з наданням сертифіката (декларації) відповідності нормативно-технічної документації (НТД), з якого будуть виготовлятися конструкції;
  • монтаж конструкцій доручати спеціалізованої будівельної організації з необхідним досвідом робіт;
  • забезпечити експлуатацію безкаркасних арочних ангарів з складчастих металевих конструкцій з урахуванням вимог чинного стандарту України з обстеження будівель і споруд з металевих конструкцій.

Також варто звернути увагу на те, що арочний ангар практично неможливо перенести і встановити на новому місці.

Как за последние 5 лет изменилось качество монтажных работ (можно выбрать несколько ответов)?

Результаты голосования

Загрузка ... Загрузка ...

Фахівці будівельної компанії «Івеко-Буд» попереджають, що безкаркасні арочні споруди неремонтопригодны у разі будь-якого пошкодження своєї самонесущей поверхні. Адже непередбачувані зовнішні навантаження і усадку ґрунту або легкого фундаменту ніхто не відміняв. Безкаркасні ж конструкція в процесі монтажу зібрана в єдине ціле і може бути замінена, при необхідності теж тільки цілком.

Форма арки не завжди дозволяє повноцінно використовувати внутрішній об’єм приміщення, коли це стосується зберігання несыпучих або габаритних об’єктів.

Для визначення причин руйнування конструкції ангара позивач звернувся до ООО «Регионстройинвест».

У висновку ООО «Регионстройинвест» вказало, що обвалення будівлі стало результатом здійснення підрядною організацією – «МетТрейд» – помилкового конструктивного рішення, що не відповідає діючим навантаженням. Товщина металу 1,0 мм в одношаровому будівлі арочного типу прогоном 21м, розташованому в III сніговій районі (Білгородська область), недостатня. За відомим матеріалами звіту РАН і ЦНППСК (1992) мінімальна товщина металу для розглянутих умов будівництва становить 1,2 мм; за ТУ 5283-147-02494680-2004 при прольоті 21 м і III сніговій районі обов’язково передбачається додаткове посилення будівлі ще на стадії будівництва.

Найбільш цікаві витримки з цього судового розгляду можна знайти тут.

 


Кому буде цікава ця стаття?
Владельцам хозяйств
0
Инвесторам
0
Строителям
0
  Загружается, пожалуйста подождите yasr-loader

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *