На питання: як вибрати постачальника безкаркасного арочного ангара, не вийде знайти швидкого і простого відповіді, адже будівництво – це досить складний і багатоетапний процес
Тому варто детально розглянути всі етапи будівництва безкаркасних ангарів.
Зміст
1. Загальні відомості
2. Переваги безкаркасних ангарів
3. Ціни на арочні ангари і зерносховища
4. Недоліки безкаркасних ангарів
5. Виробники безкаркасних арочних ангарів і підлогових зерносховищ
6. Проектування
7. Фундамент
8. Вибір сталі для арки
9. Товщина сталевого листа
10. Товщина оцинкованого покриття
11. Обладнання для профілювання
12. Монтаж
13. Теплоізоляції
14. Здача об’єкта
15. Особливості експлуатації
Проектування безкаркасних арочних ангарів
Будівництво будь-якого будинку починається з проекту. Майбутні власники можуть вибрати з вже розроблених типових проектів найбільш підходящий варіант безкаркасної споруди, або замовити розробку проекту в спеціалізованій організації або постачальника конструкцій (див. «Проектирование овощехранилищ»).
Однак перед тим як замовляти проект майбутні власники будинків повинні відвести під ангар земельну ділянку, на який повинне є право власності або договір на довгострокову оренду. Також необхідно провести геологічні вишукування, які може здійснити будівельна компанія. Але фахівці рекомендують самим замовникам зробити геологічні випробування, адже в цьому випадку документи будуть оформлені на власника, що дозволить йому простіше оформити документи на введення будівлі в експлуатацію. Замовник повинен мати всі паспорти на геологію, топографічну зйомку. Без цих документів неможливо розпочати проектування.
Володимир Адріанов, заступник генерального директора з науково-технічної політики ТОВ «Укринсталькон їм.В.М.Шимановського», помітив, що безкаркасні арочні конструкції відносяться до нестійким і вимагають особливої уваги для забезпечення їх безпеки, надійності і, бажано, довговічності. Тому замовнику необхідно для розробки проекту будівель з складчастих металевих конструкцій залучати спеціалізовану проектну організацію, яка має досвід проектування аналогічних об’єктів (див. «Еврокоды и новые стандарты в металлостроительстве»).
Вибираючи постачальника безкаркасних будівель замовники повинні з’ясувати рівень кваліфікації фахівців компанії. Експерт вважає, що замовник не завжди може розібратися у всіх тонкощах будівництва ангара, тому важливо, щоб цим займалися професіонали. Інженери і технолог нашої компанії мають солідний стаж – понад 12 років роботи. Проектувальник має досвід 20 років у сфері розробки будівельних проектів.
Часто українські аграрії орієнтуються на одній меті – низькою ціною арочних ангарів. Наприклад, на сайті однієї провідної української компанії, що займається зведенням безкаркасних ангарів, я знайшов інформацію про вартість проектування в 8 тис. грн. Навряд чи за такі гроші можна розробити якісний проект арочного споруди (див. «Недоліки безкаркасних ангарів»).

Олександр Мартинюк, к. т. н., регіональний директор австрійської компанії ZEMAN Bauelemente GmbH, зауважив, що для мінімізації вартості будівництва деякі компанії нехтують розрахунком глобальної стійкості арки. Формою ідеальної арки є «ланцюгова лінія», тобто профіль утворений при провисанні ділянки ланцюга. В реальних умовах її можна замінити аркою, у якій радіус скруглення дорівнює відстані між опорами. У такій конструкції присутні тільки стискаючі зусилля і згинаючих моментів в профілі майже немає. В реальних умовах завжди є несиметричність прикладання навантажень (наприклад, односторонній вітер) і невеликий згинальний момент присутній, який повинен сприйматися висотою профілю. Однак, ідеальна арка дуже невисока. І отримане під нею приміщення незручно у використанні, особливо там, де похилі стінки з’єднуються з фундаментами. «Тому усі будують «напівбочки» з майже вертикальними стінками біля фундаменту, забуваючи при цьому, що така конструкція потребує додаткових зв’язках», – розповів Олександр Мартинюк.
«Наскільки мені відомо, зазвичай безкаркасні ангари будуються як швидке, тимчасова будівля (див. «Обзор рынка быстромонтируемых зданий»). Тобто, не вимагає дозвільної документації та землевідведення. Часто будівництво таких споруд здійснюється взагалі без проекту. Я неодноразово був присутній на об’єктах будівництва, де крім габаритних розмірів будови і положення в’їзних воріт, бригада ніякої іншою інформацією не володіє. Інженери на будівництві відсутні. Говорити там не з ким», – зауважив Ігор Хорошилов, інженер-конструктор компанії «Старпласт».
На сайті компанії Optima Business Group я знайшов статтю «Обман в строительстве. Как не стать жертвой», витяги з якої допоможуть замовникам вибрати надійного постачальника арочних споруд:
- Якщо будівельна компанія пропонує Вам розробку проекту або на проекті відсутні печатка і підпис відповідального фахівця, то це перша ознака того, що Ви маєте справу з небезпечними непрофесіоналами.
- Правильно оформлений проект підписує і завіряє особистою печаткою сертифікований інженер-проектувальник, який несе персональну відповідальність за прийняті в проекті технічні рішення.
- Чому дилетанти не оформляють належним чином проекти? Все просто – щоб зняти з себе всю відповідальність за будівництво (у тому числі адміністративну та кримінальну) і перекласти її на власника ангара.
Також на сайті компанії ви зможете переглянути перелік дозвільних документів, які повинні мати будівельні організації (тут).
Ми продовжуємо аналізувати (початок див. «Все про безкаркасні арочні ангари») судову справу № А08-7248/2013 про обвалення в Білгородській області безкаркасного ангара, замовником будівництва якого виступило ООО «Фактор», а підрядником ООО «МетТрейд».
З висновку експертизи ЗАО «Белгородгражданпроект Плюс»: обвалення конструкцій безкаркасної арочної споруди — металевого ангара було викликано дією снігового навантаження, що значно перевищує несучу здатність будівлі в конструктивних рішеннях реалізованих підрядною будівельною організацією «МетТрейд». Виявлені недоліки є виробничими, а не утворилися внаслідок неналежної експлуатації, оскільки були викликані:
Будівництво безкаркасного арочного будівлі з оцинкованих профілів холодногнутих виконувалося без проекту і, відповідно, без направлення проекту на державну експертизу. Відповідач товариство «МетТрейд» представив свої письмові пояснення: Робота з будівництва ангара розміром 21х78м була виконана ООО «МетТрейд» в рамках типових рішень по будівництву безкаркасних арочних конструкцій, враховуючи, що замовник ООО «Фактор» мінімізуючи витрати на будівництво відмовився від розробки проекту. |
Фундамент для безкаркасного будівництва
Безкаркасні ангари мають незначну вагу, тому не вимагають масивних фундаментів, на відміну від каркасних конструкцій. Навантаження від даху і стін передаються на фундамент через підстави кожної арки. Незначні навантаження на фундамент знижують рівень витрат матеріалів і часу на його зведення, що дозволяє заощаджувати кошти, а так само спрощує процес будівництва. Існує кілька типів фундаментів для арочних будівель: стрічковий, стовпчастий, пліт, на гвинтових палях і т д. Вибрати підходящий потрібно ґрунтуючись на наступних параметрах: місце будівництва, відведений час і побажання замовника.
Керівник Інженерного центру «Українського центру сталевого будівництва» (УЦСС) Артем Білик розповів: Технологія будівництва безкаркасних ангарів така, що під їх контур повинен бути підготовлений стрічковий або плитний фундамент. Зазвичай він виконується окремо місцевими будівельними бригадами. Відповідно, для надійної спільної роботи зі сталевим ангаром і фундамент повинен бути виконаний якісно – провибрирован як слід бетон, дотримана марка міцності і водостійкості, виконана гідроізоляція і т. п.
Найчастіше при будівництві безкаркасних ангарів застосовують стрічковий фундамент.
Фундамент стрічкового типу
Джерело: tehnonovator.com.ua
Щоб встановити стрічковий фундамент спочатку необхідно вирити котлован, всередині якого потрібно розмістити лінію фундаменту. По даній лінії встановлюється опалубка. Після того, як опалубку змонтували, зміцнюючу металеву арматуру поміщають всередину, після чого заливають бетоном.
Витрата бетону при зведенні фундаментів
Джерело: mic-240.ru
При будівництві зерносховища, призначеного для довготривалого зберігання врожаю, буде потрібно установка додатково обладнання: аераційних підлог, вентканалів, нагнітачів повітря і т. п. (див. «Активная вентиляция овощехранилищ»). Система аераційних каналів призводить до подорожчання статі в 2 рази. Якщо вартість зведення підлоги становить близько 600 грн., то ціна на підлогу з аерацією, всіма каналами, решітками та іншим виходить вже 1200-1250 грн. Причому, це найпростіше і найдешевше виконання. «Всі інші арочні решітки, труби розсувні – це взагалі величезні гроші. Для середнього фермера ця сума непідйомна. Це підходить для агрохолдингів, які можуть собі дозволити великі інвестиції», — розповів журналу «Хранение и переработка зерна» (№9 за 2016 г.) комерційний директор ТОВ «Промислові системи» Руслан Дашкевич.
За висновком повторної судової будівельно-технічної експертизи, проведеної Бєлгородським філією ФБУ «Воронезький регіональний центр судової експертизи Міністерства Юстиції Російської Федерації»:
Довжина обстежуваної будівлі становить 78 м, температурний шов відсутній |
Вибір сталі для арки безкаркасного ангара
Для зведення арки використовується рулонна сталь з оцинкованим або оцинкованим з полімерним покриттям. Для хімічно активного середовища можна використовувати сталь з алюмоцинковим покриттям.
Замовники повинні з особливою увагою підійти до вибору сталі, з якої виготовлена арка ангара. На українському ринку можна знайти рулонну оцинковану сталь різних виробників і різної якості (див. «Украинский рынок тонколистовой стали с покрытием»).
Рулонна сталь українського виробництва представлена продукцією Маріупольський металургійний комбінат ім.Ілліча Групи «Метінвест». У минулому році це підприємство освоїв виробництво двох нових марок оцинкованого рулонного прокату марок DX52D і S220GD за європейським стандартом EN 10346 (для українських споживачів – ДСТУ EN 10346).

Із зарубіжних виробників рулонної сталі на нашому ринку найчастіше можна зустріти:
- Thyssen Krupp (Німеччина)
- SSAB (Швеція)
- Marcegaglia (Італія)
- Аrcelor Mittal (Німеччина, Польща)
- U. S. Steel Košice (Словаччина)
- Dongbu Steel (Корея)
- Северсталь (Росія)
Останні роки на українському ринку зростає частка китайського оцинкованого прокату.
Імпорт в Україну оцинкованого прокату
Джерело: ІБК Rauta
Існують 2 найбільш важливі характеристики арочної сталі – товщина сталевого листа і товщина оцинкованого покриття. Від товщини листа залежить надійність конструкції, від кількості нанесеного цинку – довговічність і герметичність арки.
Товщина сталевого листа
Згідно російському ТУ 5283-147-02494680-2004 при будівництві безкаркасних арочних ангарів використовується рулонна сталь товщиною від 0,6 мм до 1,0 мм з цинковим або лакофарбовим покриттям.
За більш сучасному російському ТУ 5283-001-82913322-2009 арочні елементи виготовляються з сталевих холодногнутих профільованих листів від 0,8 мм до 1,2 мм.
Реклама
У 2012 р. українська компанія «Промислові системи» розробила ТУ У 45.6-32821424-001:2012. На жаль, в інтернеті не вдалося знайти опис українського документа, а представники компанії «Промислові системи» пославшись на зайнятість не знайшли часу для відповідей на запитання, які були їм відправлені при підготовці цієї статті.
У статті в журналі «Зерно», коментар до якої був написаний заступником директора ДК «Промислові системи» Віталієм Зылем, стверджується: «Споруда з шириною прольоту 22 м з оцинкованої сталі товщиною 1,3 мм витримує снігове навантаження в 240 кг/кв. м з одночасним впливом вітру до 45 м/с».
Згідно типового проекту ООО «Агрометалл ВиГ» для третього снігового району (Білгородська обл. і Україна), якому відповідає максимальна снігове навантаження в 180 кгс/м2, при товщині металу 1,2 мм, максимально допустима ширина прольоту ангара складає 22 метри.
Обрушився ангар шириною 20,4 м (по внутрішньому обміру) був виконаний з металу товщиною 1,0 мм, ця товщина металу не відповідала навантажень від снігу з навантаженням 198,8 кг/м2. В типових проектах, у яких товщина металу розрахована на навантаження до 180 кг/м2, також вказується, що для третього снігового району, товщина металу для прольоту понад 18 м, повинна бути 1,2 мм. Згідно Локального кошторисного розрахунку до договору підряду відповідачем вказаний матеріал – сталь рулонна з оцинкованого прокату без полімерного покриття, товщиною 1.2 мм (при будівництві ангара товщина металу в різних місцях мала різну товщину, в тому числі менше 1 мм), а ТУ 5283-147-02494680-2004 передбачена товщина металу 1 мм, за умови введення в конструкцію додаткового посилення. |
Эксперт попереджає, що якщо фермер будує собі безкаркасний ангар, то не варто економить на якості матеріалів, особливо на оцинкованому металі. Економити можна при зведенні каркасного ангара. На арочному – краще не економити, адже навіть з металу товщиною 1,2 мм, безкаркасний ангар буде в 2,5 рази дешевше каркасної споруди (см. «Все о легких стальных тонкостенных конструкциях (ЛСТК)»).
Також експерти радять:
- Перевіряйте товщину металу
- Торці і ворота повинні зашивати тим же металом, що і арочна частина
- Оплату за метал проводите тільки після його доставки до вас на територію
Товщина оцинкованого покриття
Тривалість терміну служби арки безпосередньо залежить від товщини шару оцинковки.
Оцинкована сталь по 1 класу – не менш як 225 г цинку на 1 кв.м з двох сторін – дозволить експлуатувати арочний ангар більше 50 років. Як правило, такий клас металу виробляється в Європі, оскільки там заборонено використовувати для покрівлі сталь з меншим класом цинкування. Однак, європейські виробники виробляють і метал 2 класу оцинковки – від 150 до 220 грамів цинку на кв.м. В Європі він застосовується для зведення різних огорож – парканів, клумб, дитячих майданчиків і т. п. Однак, в Україні недобросовісні продавці іноді просто замовчують вміст цинку в захисному покритті стали.
Ігор Хорошилов розповів, що у всіх відомих мені випадках будівництва арочних ангарів використовувався лист маріупольського виробництва, де товщина цинкового покриття — 140 г/кв. м, а це близько 10 мікрон, що зовсім недостатньо для споруди, що працює у зовнішньому середовищі. Термін служби такої споруди буде в кращому випадку трохи більше 10 років, а в гіршому вже через 5 з’явиться іржа.
Постачальники рулонної сталі, бажаючи перемогти в боротьбі за покупця великі і системні компанії, часто продають метал китайських виробників, у якого клас оцинкування металу встановити якщо і можна, то з величезним трудом. Як правило, китайці навчилися майстерно економити на покритті, тому цинку там може бути в кращому випадку 160 г/кв.м, а нормою для китайців вважається 80-100 г/кв.м. Такі показники цинку в захисному шарі стали ні за яких обставин не зможуть забезпечити довготривалу і безтурботне експлуатацію арки.
Фахівці також зазначають, що після профилировки навіть на якісному обладнанні на сталі з низькоякісним покриттям можуть з’явитися подряпини і потертості. Визначиться з вибором стали допоможе стаття «Как выбрать качественную сталь».
Кому будет интересна эта статья?
Владельцам хозяйств | 0 |
Инвесторам | 0 |
Строителям | 1 |
Загружается, пожалуйста подождите ![]() |